12 Temmuz 2016 Salı

Manzara fotoğrafı - ND filtre kullanımı

Manzara fotoğrafı ve ND filtre

Tüm incelemeler için: TIKLA

Şimdi tam zamanı; manzara fotoğrafı için ND filtreler

LEE - Filters Big Stopper Glass Filter
LEE - Filters Big Stopper Glass Filter

Deniz kenarında, ormanda, bir çağlayan ya da hızla akan derenin, köpüre köpüre ilerleyen nehrin yanındasınız. Üstelik fotoğraf makineniz, tripodunuz da yanınızda. Neden harika manzara fotoğrafları çekmeyesiniz?

Bu yazımda genel manzara fotoğrafı çekim tekniklerine değinmeyeceğim. Genel kuralları (Kadraj, ışık, pozlama vd...) bildiğinizi varsayarak uzun pozlama yapmanıza olanak tanıyan ve hemen tüm profesyonel ya da yarı profesyonel manzara fotoğrafçısının yanından eksik etmediği LEE markasının ürettiği "Filters Big Stopper Glass Filter" ürününe göz atacağız.

LEE - Filters Big Stopper Glass Filter

Lee Big Stopper filtresi normal ışık şartlarında, çok çok daha fazla uzun pozlama yapabilmeniz için size 6, 10, 15 f/stop (durak) avantaj sağlar. Yani lense giren ışık miktarını önemli ölçüde azaltmak için tasarlanmış yüksek kaliteli cam uzun pozlama filtresidir.

Objektifin önüne vidalanarak takılan alışkın olduğunuz daire şeklindeki filtrelerin yerine kullanabileceğiniz bu filtreler plaka halinde yüksek kaliteli camdan imal edilir ve objektifin önüne monte edilen adaptöre yerleştirilir.

Bazı manzara fotoğraflarına bakınca şaşırırsınız. Kumsaldan başlayıp uzayıp giden deniz bir tül gibidir. Ya da ormanın içinde denk geldiğiniz bir şelalenin suları ve / veya taşların arasından köpürdeyerek akan derenin suları da ipeksi bir etkiyle fotoğrafa güzellik katmıştır.

Peki ama nasıl olur bu? Hava yaz. Güneş pırıl pırıl. 100 ISO ile çekim yapmanız ve en kısık diyafram değerinde pozlamanıza rağmen enstantane 250'ler civarında. Yani bulanık görüntü almanız neredeyse imkansız... (Netlemeniz tamam ise :))

Akan suyu, hareket eden objeleri öyle ipeksi bir şekilde (bulanık) yakalamanız mümkün değil. Deklanşöre basınca su su gibi, dal dal gibi ot da ot gibi çıkacak. Ama biz bunu değil de hep görüp de beğendiğimiz fotoğraflardaki gibi bulanık olmasını istiyoruz. Üstelik kadrajın tamamı bulanık olmayacak. Sadece hareketli objeler bulanıklaşacak... Ne yapacağız? İşte burada devreye ND (Neutral Density) yani Doğal Yoğunluk filtresi devreye giriyor.

LEE - Filters Big Stopper Glass Filter
LEE - Filters Big Stopper Glass Filter


Hangisini tercih etmeliyiz?

A - Daire tipi:

Daire ya da halka tipi olan filtreler. Objektifin en önündeki filtre vidalama yuvasına takılıp döndürdükçe ya da değiştirdikçe f değeri de değişen ND filtreler.

Kaynak: BAKINIZ - Filtre bulucu

Genişaçı lensinizin filtre çapına uygun bir tane edindinizmi tamamdır. Taşıması da, kullanması da kolay. Hatta artık önemli lens markaları kalite serisi lenslerinin filtre çaplarını mümkün olduğunca eşit üretmeye gayret ediyor ki, sürekli farklı amaçlı ve farklı çaplarda filtre almak zorunda kalmayasınız diye. Yani her objektife farklı çapta filtreye para harcamayın diye... Böylece tek bir filtreyi aynı filtre çapındaki çeşitli odak uzunluğundaki objektiflerle kullanabiliyorsunuz.

Not: Ultra geniş açı ve balık gözü lenslerde ön kısımda camın dışa dönük bombeli yapısı nedeniyle vidalı filtre yuvası bulunmaz. Bu tür lenslerde en arka kısıma takılabilen özel bir filtre aparatı kutudan çıkar ve genellikle jel filtre buraya takılır.

B - Kare ya da dirtdörtgen tipi:

Bu tip filtreler genelde camdan üretilir ve kolay zarar görmesi en büyük eleştirdir ama aynı zamanda profesyonellerin de tercihidir. Son zamanlarda bu tip filtre üreten neredeyse tüm firmalar süngerli dayanıklı, korunaklı özel kaplar ile filtreleri satmakta. Zaten haber amaçlı, koşturmacalı bir çekim yapmayacağınız için bu filtreler zamanınızın bol olacağı, uzun pozlama yapacağınız sakin çekimler için ideal.

Bu tip filtreler için ek bir masraf lazım. Bu filtreyi lensinizin önünde sabit durmasını sağlayacak adaptör ve objektif halkası almanız gerekiyor.

Bu tip filtrelerde fotoğrafçıların en çok tercih ettiği markalar arasında yer alan (Başka kaliteli markalar da var. Karar vermeden araştırın) LEE - Filters Big Stopper Glass Filter'i inceleyeceğiz.

İncelenen ürün; LEE - Filters Big Stopper Glass Filter

LEE markasının bu segmentte 6 stop, 10 stop ve 15 stop avantaj sağlayan 3 tipi var. Yani çok sert ve dik öğle ışığında bile uzun pozlamalar yapabileceğiniz 15 stopdan 6 stopa kadar farklı alternatifler mevcut.

İp uçları:

Beyaz dengesi:

Bazen ND filtre kullanımında renk tonu sapması olabilir. Bu bir fotoğraf düzenleme yazılımı ile düzeltilebilir. Bazen sonuca güzel katkı sağlamışsa bilerek de bırakabilirsiniz. Ancak işi garantiye almak istiyorsanız fotoğraf makinenizin menülerinden beyaz ayarını (With Balance) önce otomatikte deneyerek çekim yapın. Sonuca bakın. Ardından isterseniz alternatif ayarlarla test yapabilirsiniz.

Çekim:

Uzun pozlama için sakın olaki bileğinize ya da omuzunuza güvenmeyin. Mutlaka gerçekten sağlam ve body + lens ikilisinin ağırlığını kaldırabilecek bir tripod edinin. Ayrıca mutlaka kablolu ya da kablosuz uzaktan deklanşör tetikleyici kullanın.

Ürün: LEE - Filters Big Stopper Glass Filter
Malzeme: Kaliteli cam
Aksesuar: Korumalı saklama kabı
Montaj/Tutucu: Lens önü yerleştirme aparatı

YAZININ ORJİNALİ - TIKLA

Işığınız bol olsun.

ND Filtre

Neutral Density

LEE - Filters Big Stopper Glass Filter

Manzara Fotoğrafı

Yazar: Yalçın Çakır


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme